13 definiții pentru înghețată

din care

Explicative DEX

ÎNGHEȚATĂ, înghețate, s. f. Preparat răcoritor făcut dintr-o compoziție cu bază de fructe, lapte, zahăr etc., răcită, într-un aparat special, pînă la solidificare; porție din acest preparat. Înghețată de vanilie. Înghețată de zmeură.Ie ( = ia) o înghețată, doar te-i mai răcori... De care poftești? De alămîie? ALECSANDRI, T. I 159.

ÎNGHEȚATĂ ~e f. 1) Produs de cofetărie preparat prin congelarea unor creme (din lapte, frișcă, ouă). 2) Porție din acest produs. /v. a îngheța

înghețată f. cremă din lapte, ouă și zahăr, sau sucul fructelor îndulcit cu zahăr și înghețat cu ajutorul unui aparat frigorific.

înghețátă f., pl. e. Sirop de fructe saŭ lapte cu zahăr și cu oŭă aromatizat cu vanilie, cafea, cĭocolată, fisticĭ ș. a. pus să înghețe într’un cilindru de metal pus și el și învîrtit într’un cĭubăr cu gheață amestecată cu sare: înghețată de caise, vanilie, fisticĭ, ș. a. V. șerbet.

ÎNGHEȚAT, -Ă, înghețați, -te, adj., s. f. 1. Adj. (Despre lichide) Transformat în gheață; acoperit cu o pojghiță de gheață; (despre sol) întărit, învârtoșat din cauza înghețării. ♦ (Despre legume, fructe, carne etc.) Congelat. ♦ Înțepenit, amorțit de ger; degerat. 2. S. f. Cremă de fructe, de ouă, de cacao etc., răcită până la solidificare. 3. Adj. Fig. Înmărmurit, împietrit (de emoție). ♦ (Despre ochi) Cu privirea fixă, lipsită de expresie. – V. îngheța.

ÎNGHEȚAT, -Ă, înghețați, -te, adj., s. f. 1. Adj. (Despre lichide) Transformat în gheață; acoperit cu o pojghiță de gheață; (despre sol) întărit, învârtoșat din cauza înghețării. ♦ (Despre legume, fructe, carne etc.) Congelat. ♦ Înțepenit, amorțit de ger; degerat. 2. S. f. Cremă de fructe, de ouă, de cacao etc., răcită până la solidificare. 3. Adj. Fig. Înmărmurit, împietrit (de emoție). ♦ (Despre ochi) Cu privirea fixă, lipsită de expresie. – V. îngheța.

înghețat, ~ă [At: MARCOVICI, D. 130 / S și: înghieț~ / Pl: ~ați, ~e, (pop) ăți / E: îngheța] 1 a (D. lichide) Transformat în gheață. 2-3 a (D. unele corpuri solide îmbibate cu apă sau cu alt lichid) (Întărit sau) acoperit cu o pojghiță de gheață. 4 a (D. plante) Degerat. 5 a (Îs) Zona ~ă Zonă polară unde gheața nu se topește niciodată. 6 a (D. ființe; îe) A fi ~ bocnă A fi cuprins puternic de frig. 7 a (D. lucruri; îae) A fi întărit prin transformarea în gheață a lichidului conținut. 8 a (Fig) Rece ca gheața. 9 a (D. ființe) Înțepenit de frig. 10 a (Fig) înmărmurit de emoție. 11 a (Fin; capital; îoc lichid) Blocat. 12 a (Fin; d. capital) Care nu mai poate fi pus în circulație. 13 a (D. salarii, prețuri) A cărui mărire este împiedicată pentru a preveni creșterea inflației. 14 a (D. legume, fructe, carne etc.) Congelat. 15-16 a (D. ochi) Cu privirea (fixă sau) lipsită de expresie. 17 sf Cremă de fructe, de cacao, de vanilie etc. răcită până la solidificare Si: (iuz) înghețătură (1). 18 sf (Reg) Piftie. corectat(ă)

Ortografice DOOM

îngheța s. f., g.-d. art. înghețatei; pl. înghețate

îngheța s. f., g.-d. art. înghețatei; pl. înghețate

îngheța s. f., pl. înghețate

Etimologice

îngheța Majoritatea dicționarelor noastre nu găsese necesar să discute originea acestui cuvînt, desigur pentru că li se pare evident că e derivat romînesc de la îngheța. Numai DA (urmat de DLRM) are totuși ceva de spus, și anume că e tradus după germ. Gefrorenes. Nu ni se explică însă de ce avem în romînește un feminin, cînd modelul german e neutru și mai ales de ce ne-am aștepta să fi împrumutat acest cuvînt din germană, cînd în general elementele din aceeași sferă de noțiuni ne vin din sud. Dacă e vorba de un calc, de ce n-am crede că s-a pornit de la gr. παγωτό sau de la turc. dondurma ? Dar e mai probabil că nu avem un cale, ci un împrumut direct din gr. γιατζάδα < it. ghiacciata (Ronzevalle, p. 118), bineînțeles cu influența ulterioară a verbului a îngheța. Printre exemplele citate de DA, este și unul din C. Negruzzi, care cuprinde pluralul ghiețate, ceea ce face evidentă explicația propusă de mine, căci un verb gheța nu există în romînește ca să poată sta la baza derivatului participial. DA dă și pluralul învechit înghețaturi, pe care îl consider cel puțin surprinzător. Dar nu ni se citează nici o referință, ceea ce mă face să cred că este o greșeală pentru înghețături, pentru care este un citat din Piscupescu. Dacă nu cumva este vorba de pluralul lui înghețătură, în cel mai bun caz este pluralul îngheță'turi, refăcut din înghețate (ca salături în loc de salate).

Argou

înghețată, înghețate s. f. 1. (intl.) informator, denunțător, trădător. 2. (tox.) amfetamină.

a face (pe cineva) o înghețată expr. a invita (pe cineva) la o înghețată.

a râde ca muta la înghețată expr. (d. femei) a practica felația.

Intrare: înghețată
înghețată substantiv feminin
substantiv feminin (F1)
Surse flexiune: DOR
nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular
  • îngheța
  • ‑ngheța
  • înghețata
  • ‑nghețata
plural
  • înghețate
  • ‑nghețate
  • înghețatele
  • ‑nghețatele
genitiv-dativ singular
  • înghețate
  • ‑nghețate
  • înghețatei
  • ‑nghețatei
plural
  • înghețate
  • ‑nghețate
  • înghețatelor
  • ‑nghețatelor
vocativ singular
plural
* forme elidate și forme verbale lungi – (arată)
info
Aceste definiții sunt compilate de echipa dexonline. Definițiile originale se află pe fila definiții. Puteți reordona filele pe pagina de preferințe.
arată:

îngheța, înghețatesubstantiv feminin

  • 1. Cremă de fructe, de ouă, de cacao etc., răcită până la solidificare. DEX '09 DEX '98 DLRLC
    • format_quote Înghețată de vanilie. Înghețată de zmeură. DLRLC
    • 1.1. Porție din acest preparat. DLRLC
      • format_quote Ie (= ia) o înghețată, doar te-i mai răcori... De care poftești? De alămîie? ALECSANDRI, T. I 159. DLRLC
etimologie:
  • vezi îngheța DEX '09 DEX '98

info Lista completă de definiții se află pe fila definiții.

Exemple de pronunție a termenului „înghețată

Visit YouGlish.com